Standard versus actual costs For each of the following two jobs manufacturing two different products, determine the missing amounts for items (a) through (h):

ITEM

JOB 321

JOB 322

Units produced

200

(e)

Standards per unit:

 

 

Material quantity

5 pounds

(f)

Material price

$2 per pound

$3 per pound

Labor hours

2 hours

3 hours

Labor rate

$15 per hour

$12 per hour

Actual consumption:

 

 

Material quantity

(a)

1,000 pounds

Material cost

$2,000

(g)

Labor hours

(b)

(h)

Labor cost

(c)

$5,800

Variance:

 

 

Material quantity

(d)

$100 F

Material price

$50 U

$500 F

Labor efficiency

$100 F

$60 U

Labor rate

$60 U

$200 F