(Cost control evaluation) McNeal Concrete makes precast concrete steps for use with manufactured housing. The company had the following 2010 budget based on expected production of 6,400 units:

Standard Cost

Amount Budgeted

Direct material

$22.00

$140,800

Direct labor

12.00

76,800

Variable overhead

Indirect material

4.20

26,880

Indirect labor

1.75

11,200

Utilities

1.00

6,400

Fixed overhead

Supervisory salaries

80,000

Depreciation

30,000

Insurance

19,280

Total

$391,360

Cost per unit = $391,380 ÷ 6,400 = $61.15

Actual production for 2010 was 7,000 units, and actual costs for the year were as follows:

Direct material used

$161,000

Direct labor

84,600

Variable overhead

Indirect material

28,000

Indirect labor

13,300

Utilities

7,700

Fixed overhead

Supervisory salaries

82,000

Depreciation

30,000

Insurance

17,600

Total

$424,200

Cost per unit = $424,200 ÷ 7,000 = $60.60

The plant manager, Tanzi Palate, whose annual bonus includes (among other factors) 20 percent of the net favorable cost variances, states that he saved the company $3,850 [($61.15 − $60.60) X 7,000]. He has instructed the plant cost accountant to prepare a detailed report to be sent to corporate headquarters comparing each component’s actual per unit cost with the per unit amounts in the preceding annual budget to prove the $3,850 cost savings.

a. Is the actual to budget comparison proposed by Palate appropriate? If his comparison is not appropriate, prepare a more appropriate comparison.

b. How would you, as the plant cost accountant, react if Palate insisted on his comparison? Suggest what alternatives are available to you.