Three identical units of Item T4W are purchased during July, as shown below.

 

Item T4W

Units

Cost

July 6

Purchase

1

$115

19

Purchase

1

118

24

Purchase

1

121

 

Total

3

$354

 

Average cost per unit

 

$118 ($354/3 units)

Assume that one unit is sold on July 28 for $150. Determine the gross profit for July and ending inventory on July 31 using the (a) first in, first out (FIFO); (b) last in, first out (LIFO); and (c) average cost methods.