Three identical units of Item QBM are purchased during February, as shown below.

 

Item QBM

Units

Cost

Feb. 8

Purchase

1

$ 45

15

Purchase

1

48

26

Purchase

1

51

Total

 

3

$144

Average cost per unit

 

 

$ 48 ($144/3 units)

Assume that one unit is sold on February 27 for $70. Determine the gross profit for February and ending inventory on February 28 using the (a) first in, first out (FIFO); (b) last in, first out (LIFO); and (c) average cost methods.