Rebel Company manufactures a single product and has the following cost structure:

Variable costs per unit:

 

Production

$5

Selling and administrative

$3

Fixed costs in total:

 

Production

$32,000

Selling and administrative

$16,000

Last year there were no beginning inventories, 8,000 units were produced, and 7,800 units  were sold.

Under variable costing, the unit product cost would be:

A) $5

B) $8

C) $9

D) $11