Suppose the business whose inventory acquisition history appears table sold all 186,000 units that it had available for sale during the year. In this situation, does the business’s choice of cost of goods sold expense method make any difference?

 

Quantity

Per Unit

Cost

First purchase

14,200 Units

$25.75

$365,650

Second purchase

42,500 Units

$23.85

$1,013,625

Third purchase

16,500 Units

$24.85

$410,025

Fourth purchase

36,500 Units

$23.05

$841,325

Fifth purchase

6,100 Units

$26.15

$159,515

Sixth purchase

52,000 Units

$23.65

$1,229,800

Seventh purchase

18,200 Units

$26.00

$473,200

Totals

186,000 Units

 

$4,493,140