A given company has selling price per unit of INR 18 and fixed cost as INR 8 while variable cost of manufacturing one unit comes out to be INR 6. The company gets a special order for an NGO at a reduced rice of INR 11 per unit. Should the company go for it?

Selling price

INR 18

Less: Fixed costs

INR 8

Variable costs

INR 6

INR 14

Net profit per unit

INR 4