The manufacturing costs of Jake Industries for the first three months of the year are provided below.
|
|
Total Costs |
Production |
|
January |
$180,000 |
2,500 units |
|
February |
250,000 |
5,000 |
|
March |
145,000 |
3,200 |
Using the high low method, determine (a) the variable cost per unit and (b) the total fixed cost.