With a group of students, visit a local copy and graphics shop or a pizza restaurant. As you observe the operation, consider the costs associated with running the business. As a group, identify as many costs as you can and classify them according to the following table headings:

 

Direct

Direct

 

Selling

Cost

Materials

Labor

Overhead

Expenses