1. Ford Motor Co. is considering alternate methods of accounting for the cash discounts it takes when paying suppliers promptly. One method suggested was to report these discounts as financial income when payments are made. Comment on the propriety of this approach.

2. Zonker Inc. purchases 500 units of an item at an invoice cost of $30,000. What is the cost per unit? If the goods are shipped f.o.b. shipping point and the freight bill was $1,500, what is the cost per unit if Zonker Inc. pays the freight charges? If these items were bought on 2/10, n/30 terms and the invoice and the freight bill were paid within the 10 day period, what would be the cost per unit?

3. Specific identification is sometimes said to be the ideal method of assigning cost to inventory and to cost of goods sold. Briefly indicate the arguments for and against this method of inventory valuation.

4. FIFO, weighted average, and LIFO methods are often used instead of specific identification for inventory valuation purposes. Compare these methods with the specific identification method, discussing the theoretical propriety of each method in the determination of income and asset valuation.

5. How might a company obtain a price index in order to apply dollar value LIFO?