The inventory records of Coral Company show the following:
Jan. 1 Beginning inventory consists of 12 units costing USD 48 per unit.
5 Purchased 15 units @ USD 49.92 per unit.
10 Sold 9 units @ USD 108 per unit.
12 Sold 7 units @ USD108 per unit.
20 Purchased 20 units @ USD 50.16 per unit.
22 Purchased 5 units @ USD 48 per unit.
30 Sold 20 units @ USD 110.40 per unit.
Assume all purchases and sales are made on account.
a. Using FIFO perpetual inventory procedure, compute cost of goods sold for January.
b. Using FIFO perpetual inventory procedure, prepare the journal entries for January.
c. Compute the cost of goods sold under FIFO periodic inventory procedure. Is there a difference between the amount computed using the two different procedures?